popraskané rty ...

10. března 2010 v 7:09 | blackpeggy
Krásné a zdravé rty jsou jedním z atributů ženské krásy. Kolik hereček, zpěvaček, ale i mnoho jiných "obyčejných" žen si je dává upravit tak, aby odpovídaly dnešním měřítkům ženské krásy.
Rty však musí být hlavně zdravé. To je základ. V extrémních podmínkách (zima, mráz, slunce) se mohou vysušit a následně popraskat. Také různé nemoci nám mohou přivodit popraskání rtů.

Při opalování u moře nebo na horách, je třeba použít průběžně balzám na rty s ochranným faktorem proti slunečním paprskům, který rty hydratuje a chrání proti dalšímu vysoušení. Existuje mnoho balzámů na rty s přírodními prostředky, např. s aloe vera, heřmánkem, medem, které rty zvláčňují a chrání. Pro nastávající zimu bychom si měli pořídit ochranný balzám na rty pro zimní období a nosit jej stále u sebe. Hlavně při zimních sportech a turistice musíme své rty dobře chránit. Již naši předkové chránili své rty proti popraskání jelením lojem. Dodnes tuto tyčinku můžeme koupit ve většině drogerií.

Pokud nemáme při ruce balzám na rty, použijeme na rty mastný krém. V lékárnách si můžeme koupit balzám na rty Echinacin Lipstick SUN s vylisovanou šťávou z rostliny Echinacea purpurea, která zabraňuje případnému zánětu u suchých a popraskaných rtů. Včelí vosk, který je rovněž obsažen v tyčince, nám rty chrání před vysušováním. Rovněž tyčinka funguje jako prevence a léčba oparů. Ochranný faktor 20 nám chrání rty při lyžování nebo opalování u moře.
Medový balzám na rty obsahuje pravý včelí med. Chrání, regeneruje a zvlhčuje rty a zabraňuje jejich vysoušení. Rovněž urychluje hojení popraskaných rtů a koutků, působí proti oparům ve všech stádiích a snižuje jejich bolestivost a hojení.

Ženy, používající rtěnky, by měly mít rty v pořádku, protože i rtěnky rty vyživují a chrání. Některé rtěnky obsahují vitamíny - A,E, aloe, šípek …a po nich vypadají naše rty jako satén.

Módní jsou nyní lesky na rty, které se vyrábějí v mnoha odstínech, obohaceny jsou rovněž zvláčňujícími přísadami a vitamíny.

Do divadla, na koncert, večeři ve dvou můžeme směle vyrazit se stále krásnými rty, neboť tzv. neslíbatelné rtěnky vydrží na rtech až 7 hodin. Rtěnky v tužce nám rty rovněž ošetří a zároveň vypadají i plnější a hezčí.

Přidáme ještě několik triků na popraskané rty, které používaly i naše babičky a prababičky v dobách, kdy o kosmetických přípravcích dnešní doby se jim ani nezdálo.V těchto dobách se využívalo přírody a produktů z ní. Příkladem toho jsou i dva produkty našich včeliček.

Maska z medu:
Na popraskané rty nanést včelí med a nechat ho působit 15 až 20 minut. Po té ho utřít. V této kůře pokračovat každý den až do úplného zhojení. Lépe však masku občas nanést i preventivně. Nic tím nezkazíme a budeme se těšit z krásných a zdravých rtů.
Propolisová tinktura:
Na potírání popraskaných rtů je vhodná i propolisová tinktura, která má dezinfekční účinky.

Pokud chceme předejít popraskaným rtům, je vhodná jejich masáž zubním kartáčkem a následné namazání mastným krémem. Rty se tak prokrví, vypadají svěže a nebudou mít sklon k popraskání. Masáž je nejvhodnější provádět před spánkem, aby se mohl krém na rtech dostatečně vstřebat.

Čeká nás zima, chlad, mráz a právě v tomto zimním období pomozme svým rtům zachovat si svou krásu a zdraví. Naučme se dobře a pravidelně o své rty pečovat a předejít tak jejich nepěknému a bolestivému popraskání.

Zdroj: moda.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kathuska a Terushka ♥SBéško♥ Kathuska a Terushka ♥SBéško♥ | Web | 12. března 2010 v 15:02 | Reagovat

Kuk jak si dopadla ve třídění SBé

2 Golden Rose-tvé ♥SB♥ Golden Rose-tvé ♥SB♥ | Web | 13. března 2010 v 13:53 | Reagovat

Ahojky,jak se máš?

3 Arlenemuh Arlenemuh | E-mail | 21. července 2017 v 23:26 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captcha solution of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another categories of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? You can find a lot of introducing videos about XEvil in YouTube.
See you later ;)

XRumer20170721

4 WriteEssay WriteEssay | E-mail | Web | 25. července 2017 v 13:18 | Reagovat

Write My Essay - EssayErudite.com

Fed up of typing "who can write my essay" in the search bar?
Would you like to have a reliable helper always by your side?
Our website will come as an excellent solution to <a href="https://essayerudite.com/write-my-essay/" />write my essay</a>

5 EssayErudite EssayErudite | E-mail | Web | 26. července 2017 v 12:46 | Reagovat

Essay writing Service - EssayErudite.com

We value excellent academic writing and strive to provide outstanding <a href=https://essayerudite.com>essay writing services</a> each and every time you place an order. We write essays, research papers, term papers, course works, reviews, theses and more, so our primary mission is to help you succeed academically.

Don't waste your time and order our <a href="https://essayerudite.com/" />essay writing service</a> today!

6 Mariama Mariama | E-mail | Web | 2. srpna 2017 v 2:48 | Reagovat

Хотите разнообразить сексуальную жизнь? Добиться совершенно новых ощущений помогут эротические товары

Один из самых распространенных способов достигнуть невероятных ощущений – <a href="https://afroditalove.ru/category/vibromassazher-vibrator/">купить вибратор</a>. С его помощью легко добиться стимуляции эрогенных зон и точек. Только не используйте его в одиночку, доверьтесь своему любимому. Это значительно укрепит вашу эмоциональную связь и поможет стать более раскованными друг с другом.</p>
Также среди интим-товаров распространены эрекционные кольца, наручники, различные смазки и стимуляторы. Начните с чего-нибудь одного, не бойтесь пробовать разные варианты, и вы обязательно сможете отыскать то, что понравится вам обоим.</p>
Стоит заметить: <a href="https://afroditalove.ru/category/prezervativy/">купить презервативы</a>, вакуумные помпы, <a href="https://afroditalove.ru/category/vaginalnye-shariki/">вагинальные шарики</a>,фаллоиммитаторы, и другие игрушки для взрослых можно в интернет-магазине «Афродита» (afroditalove.ru).</p>

7 Matthewot Matthewot | E-mail | Web | 4. srpna 2017 v 14:51 | Reagovat

Отличный хостинг изображений и фотографий!
viewimage.ru

8 Aaaucekib Aaaucekib | E-mail | Web | 4. srpna 2017 v 17:20 | Reagovat

Segway Verona offers tours that make sure you will enjoy a fun and immerse experience of our beloved city. We combine Segway, our innovative way of transportation, with tours in the historical city centre. Through our explorations of 1 or 2 hours, we will bring you to the most breathtaking spots, so that, if you do not stay long in Verona, we make sure that you see all of the unmissable sights!

Segway is really easy to use! It is so intuitive that it feels like an extension of the human body. To understand why, consider this: if you stand up and lean forward, so that you are out of balance, you will intuitively put your leg forward. Segway works the same way: to move forward or backward, the rider just leans slightly in such direction, and Segway will follow your movements. It is also easy to turn right or left, since the rider just has to push respectively Segway’s handlebar.

Segway is safe. Anyone over the age of 12 can join our tours, except for pregnant women. Apart from these cathegories, we encorage people of every age to try Segway, because this self-balancing object can really make your experience in Verona much more delightful! In fact, if it is hot, you will enjoy some fresh air and avoid to sweat; if it is cold, you will have the possibility of staying outside the least possible time. It is proved that our 2 hours tours show you what you will see in 6 hours walking!

All the tours start with a little training on how to use Segway, because for us safety is the priority. However, we experienced that it takes just a little practice to master on Segway! There are no required skills and, in particular, no need to be able to bicycle. There will always be a tour leader with you, guiding the whole group, so that you can enjoy the view and the tour of Verona. Audioguides (available in different languages) will provide the information you need to fully comprehend the history and architecture of our main monuments, squares and buildings.

In particular, our 2 hours tour will show you: Piazza Bra, one of the biggest squares in Italy, with the Arena, the famous Roman amphitheatre; we will then take Via Oberdan in order to see Portoni Borsari, one of the ancient entrance of the Roman city; we will firstly explore Piazza Erbe and secondly Piazza Dei Signori, two squares full of symbols and buildings with enchanting beauty, and then see Arche Scaligere. Heading to the Duomo, Verona’s Cathedral, we will pass by Santa Anastasia, next to the Conservatory of music; after that, we will have a break on Ponte Pietra, the bridge with the breathtaking view of the Roman Theatre and San Pietro Castle (and much more). On our way back, we will stop at Juliet’s house, so that you don’t forget to take pictures and write your names on the walls! We will conclude our tour with Castelvecchio, the Scaligeri castle and enjoy its amazing view of Verona.

People who went on tours with us really appreciate our flexibility: we do not have fixed tour’s hours, so we can arrange the time that fits the best. Moreover, we try to adjust the path according to your preferences, spending less time on spots you have already seen and dedicate more on your favourite sights. Read what people say about us on tripadvisor...

So, if you want to make the most out of your time in Verona, contact us or stop by our office!

OFFICE HOURS: Monday to Saturday (only closed on Sunday) from 10 am to 5 pm.

DIRECTIONS: We are located in Piazza Cittadella 11b, very close to Piazza Bra, the main square with the Arena.

From Piazza Bra you can arrive at our office on foot (3 minutes): pass under the arch of the gateway with the big clock (Portoni della Bra) and walk through Corso Porta Nuova for approximately 100

http://segwayverona.com/

9 Carolynfed Carolynfed | E-mail | 5. srpna 2017 v 3:01 | Reagovat

Revolutional update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captchas regignizing of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another subtypes of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? You can find a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
See you later ;)

XRumer201708

10 Carolynfed Carolynfed | E-mail | 6. srpna 2017 v 0:24 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captcha breaking of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another categories of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? You can find a lot of demo videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
Good luck!

XRumer201708

11 PeterSon PeterSon | E-mail | Web | 26. srpna 2017 v 18:24 | Reagovat

“Adoro viaggiare in Segway”. Il modo migliore per cadere in amore con Verona in nessun tempo!
Quando si dispone di un breve tempo a coprire una citta, questo e un ottimo modo per farlo. Mi e piaciuto molto il nostro tour e guida. L'audio e stato un po' difficile, ma la guida li ha tenuti lavorando. Quando il suo caldo, questo e un ottimo modo per andare in giro e stare un po' fredda. Verona e una citta facile accesso per segway intorno. Abbiamo visto tutti i principali siti e ci hanno dato una buona sensazione per il layout della citta. Siamo stati in grado di tornare a pochi posti il giorno successivo per un po' di tempo.

https://www.regiondo.it/segway-historic-tour-in-verona

<b>Book Now</b> ''' http://segwayverona.com/

https://eu5.bookingkit.de/onPage/detail?e=2202759fc95947e409b3435a7ae87161&preview=true&lang=it

12 VetbBrurgy VetbBrurgy | E-mail | Web | 20. září 2017 v 13:20 | Reagovat

fast online payday loans - http://personalnerloan.org/ 100 online payday loan <a href=http://personalnerloan.org/>apply personal loan</a> ’

13 LnmItebra LnmItebra | E-mail | Web | 21. září 2017 v 14:31 | Reagovat

Keep up the outstanding work !! Lovin' it!

14 BbecEmberi BbecEmberi | E-mail | Web | 21. září 2017 v 21:11 | Reagovat

advanced check cashing payday loans
<a href="http://paydayvax.org/">fast cash loans</a>
payday loans and no credit check
<a href="http://paydayvax.org/">fast cash loans</a> ’

15 Hhhjunsawl Hhhjunsawl | E-mail | Web | 21. září 2017 v 22:27 | Reagovat

between payday loans inc
<a href="http://personalacrb.org/">personal loans bad credit</a>
quick loans online
<a href=http://personalacrb.org/>personal loan bad credit</a> ’

16 BbecEmberi BbecEmberi | E-mail | Web | 22. září 2017 v 1:13 | Reagovat

debt counseling
<a href="http://paydayvax.org/">best online payday loans</a>
same day payday loan
<a href="http://paydayvax.org/">payday loans online</a> ’

17 BlopBlowly BlopBlowly | E-mail | Web | 22. září 2017 v 4:29 | Reagovat

bad credit
<a href="http://loansvtna.org/">pay day loan</a>
application cash fast loan
<a href=http://loansvtna.org/>pay day loans</a> ’

18 Ffvgjoucky Ffvgjoucky | E-mail | Web | 24. září 2017 v 14:44 | Reagovat

cialis tadalafil 20mg
<a href="http://veucialis.com/">cialis online</a>
buy cialis cheap
<a href=http://veucialis.com/>cialis online</a> ’

19 LdvDiotly LdvDiotly | E-mail | Web | 24. září 2017 v 23:51 | Reagovat

viagra brand buy
<a href="http://fuyviagraf.com/">generic viagra</a>
what happens if a girl takes viagra
<a href=http://fuyviagraf.com/>generic viagra</a> ’

20 BhnjEnathe BhnjEnathe | E-mail | Web | 25. září 2017 v 15:32 | Reagovat

women taking viagra
<a href="http://viagracekan.com/">cheap viagra</a>
cheap generic viagra
<a href=http://viagracekan.com/>viagra online</a> ’

21 BbnhEvetly BbnhEvetly | E-mail | Web | 25. září 2017 v 15:32 | Reagovat

soft tabs viagra
<a href="http://viagrakjkmn.com/">viagra online</a>
viagra toronto
<a href=http://viagrakjkmn.com/>buy viagra</a> ’

22 Drvpbfreern Drvpbfreern | E-mail | Web | 26. září 2017 v 22:13 | Reagovat

cheap viagra uk - http://viagraonszb.com/
viagra drug store <a href="http://viagraonszb.com/">generic viagra</a> ’

23 Lvvdestice Lvvdestice | E-mail | Web | 27. září 2017 v 4:33 | Reagovat

canadian viagra - https://viagraciom.com
buy viagra online no prescription <a href=https://viagraciom.com>buy viagra</a> ’

24 KmrItebra KmrItebra | E-mail | Web | 27. září 2017 v 21:35 | Reagovat

Great looking web site. Assume you did a lot of your very own html coding.

25 vwqedroste vwqedroste | E-mail | Web | 30. září 2017 v 17:33 | Reagovat

direct online lender
<a href="https://installmentloanvelam.com">quick installment loans</a>
online loan
<a href=https://installmentloanvelam.com>get installment loan</a> ’

26 FvteBlowly FvteBlowly | E-mail | Web | 30. září 2017 v 18:00 | Reagovat

can payday loan companies sue
<a href="https://loansonlinevaec.org">payday loans online</a>
loan online payday loan
<a href=https://loansonlinevaec.org>online payday loans</a> ’

27 Lvvodestice Lvvodestice | E-mail | Web | 2. října 2017 v 3:34 | Reagovat

buy viagra professional - http://viagrapfhze.com/
viagra order <a href=http://viagrapfhze.com/>viagra</a> ’

28 Drbecfreern Drbecfreern | E-mail | Web | 2. října 2017 v 3:34 | Reagovat

viagra wholesale - http://viagraoplws.com/
viagra soft gel tabs <a href="http://viagraoplws.com/">viagra</a> ’

29 MuntrEvAgs MuntrEvAgs | E-mail | Web | 3. října 2017 v 16:52 | Reagovat

viagra erection
<a href="http://sexviagen.com/">generic viagra</a>
viagra and high blood pressure
<a href="http://sexviagen.com/">generic viagra</a> ’

30 FwjjBlowly FwjjBlowly | E-mail | Web | 3. října 2017 v 21:03 | Reagovat

auto loans for bad credit
<a href="https://paydayllae.com/">best online payday loans</a>
get payday loan
<a href=https://paydayllae.com/>fast payday loans</a> ’

31 Vbwgxatroke Vbwgxatroke | E-mail | Web | 5. října 2017 v 4:51 | Reagovat

instant loans - https://paydayllae.com/
loan calculator <a href=https://paydayllae.com/>3 month payday loans</a> ’

32 Dol77larCef Dol77larCef | E-mail | 14. října 2017 v 12:58 | Reagovat

Были заплачены деньги 6000 за покупку базы данных и просто швырнул. с другого аккаунта к нему обратились, уже специально на 100р была сделка на выборку и тоже швырнул.

непорядочный гандон. кинет 100р%

Телеграм  @japoshka кидальная дешевка

33 AlysonWgd AlysonWgd | E-mail | Web | 18. října 2017 v 1:25 | Reagovat
34 MIAEpp MIAEpp | E-mail | Web | 18. října 2017 v 3:53 | Reagovat
35 IsbAxophy IsbAxophy | E-mail | Web | 20. října 2017 v 8:31 | Reagovat

You're a really useful site; could not make it without ya!

36 BethanyKpj BethanyKpj | E-mail | Web | 24. října 2017 v 22:57 | Reagovat
37 Ksdbpaymn Ksdbpaymn | E-mail | Web | 31. října 2017 v 8:40 | Reagovat

title loans texas - http://paydayloansvrtb77.org/
quick low interest payday loan <a href=http://paydayloansvrtb77.org/>cash advance loans</a> ’

38 WvcvrfbraiC WvcvrfbraiC | E-mail | Web | 14. listopadu 2017 v 6:10 | Reagovat

viagra pills online
http://newgenericrx1pricev.com/
<a href=http://newgenericrx1pricev.com/>viagra online without prescription</a>
viagra in canada

39 LssnbdcEvetly LssnbdcEvetly | E-mail | Web | 6. prosince 2017 v 17:39 | Reagovat

does viagra work
http://canadiannowv.com/
viagra directions
<a href=http://canadiannowv.com/>viagra samples</a>

40 SvesbBrurgy SvesbBrurgy | E-mail | Web | 22. prosince 2017 v 10:47 | Reagovat

same day online payday loans https://now24paydayloans.com/
car loans people bad credit <a href=https://now24paydayloans.com/>payday loans online same day</a>

41 DbewenEmberi DbewenEmberi | E-mail | Web | 24. prosince 2017 v 17:25 | Reagovat

bad credit payday loans
<a href="https://paydayloanver.org/">payday loans</a>
bad credit car loan
<a href="https://paydayloanver.org/">pay day loans</a>

42 DbsdbEmberi DbsdbEmberi | E-mail | Web | 25. prosince 2017 v 15:38 | Reagovat

quick bucks payday loan
<a href="https://paydayloansxxe.com/">payday loan online</a>
for online payday loans
<a href="https://paydayloansxxe.com/">payday advances</a>

43 DbsggEmberi DbsggEmberi | E-mail | Web | 26. prosince 2017 v 15:06 | Reagovat

paydayloansinchicago
<a href="https://rfgpersonalloan.com/">loans online</a>
short term loan
<a href="https://rfgpersonalloan.com/">bad credit loan</a>

44 Jtbwwunsawl Jtbwwunsawl | E-mail | Web | 27. prosince 2017 v 15:26 | Reagovat

easy loans
<a href="https://loansonlinevaec.org/">payday loans online</a>
500 fast cash payday loan
<a href=https://loansonlinevaec.org/>online payday loan</a>

45 DsbgEmberi DsbgEmberi | E-mail | Web | 29. prosince 2017 v 2:37 | Reagovat

online payday loan
<a href="https://paydayploansonline.org/">payday loans near me</a>
apply for a payday loan
<a href="https://paydayploansonline.org/">online loan</a>

46 Jbsxxunsawl Jbsxxunsawl | E-mail | Web | 29. prosince 2017 v 22:54 | Reagovat

and payday loans online
<a href="https://quickkiinstallmentloans.org/">online payday loans direct lenders</a>
small loans
<a href=https://quickkiinstallmentloans.org/>3 month payday loans</a>

47 DsbgbEmberi DsbgbEmberi | E-mail | Web | 30. prosince 2017 v 1:13 | Reagovat

debt management
<a href="https://bestbtpaydayloans.org/">payday loans online same day</a>
low interest personal loans
<a href="https://bestbtpaydayloans.org/">loans no credit check</a>

48 Jvsxxunsawl Jvsxxunsawl | E-mail | Web | 31. prosince 2017 v 4:31 | Reagovat

best payday loan website
<a href="https://cashadvanceccet.com/">payday loans online</a>
no fax payday loans online
<a href=https://cashadvanceccet.com/>best online payday loans</a>

49 Jnxvunsawl Jnxvunsawl | E-mail | Web | 4. ledna 2018 v 2:28 | Reagovat

bad credit payday loan quick
<a href="https://personalnaeloan.com/">personal loans</a>
30 day payday loan
<a href=https://personalnaeloan.com/>pay day loan</a>

50 DcxEmberi DcxEmberi | E-mail | Web | 6. ledna 2018 v 3:22 | Reagovat

cash loans bad credit
<a href="https://loansbadzwe.org/">payday advance loan</a>
payday loans direct lender
<a href="https://loansbadzwe.org/">small loans</a>

51 ZmsUnloam ZmsUnloam | E-mail | Web | 9. ledna 2018 v 11:49 | Reagovat

quick loans no credit check
<a href="https://paydayloans-online.us.com/">payday loans online direct lenders only</a>
americash payday loan
<a href=https://paydayloans-online.us.com/>cash advance near me</a>

52 Fbdunsawl Fbdunsawl | E-mail | Web | 10. ledna 2018 v 4:02 | Reagovat

personal loans people bad credit
<a href="https://paydayloans-online.us.org/">online payday loans</a>
best online payday loan
<a href=https://paydayloans-online.us.org/>payday loans online direct lenders only</a>

53 McsSalay McsSalay | E-mail | Web | 11. ledna 2018 v 5:59 | Reagovat

cheap herbal viagra
<a href="http://viagraonszb.com/">generic viagra</a>
buy viagra in england
<a href="http://viagraonszb.com/">viagra reviews</a> ’

54 Fndjoucky Fndjoucky | E-mail | Web | 16. ledna 2018 v 15:23 | Reagovat

cialis one a day
<a href="http://buyvcialiosonline.com/">cialis on line</a>
daily cialis 5mg
<a href=http://buyvcialiosonline.com/>cialis 20mg</a> ’

55 Evjoucky Evjoucky | E-mail | Web | 21. ledna 2018 v 12:24 | Reagovat

what is cialis
<a href="http://veucialis.com/">cialis without prescription</a>
cheap cialis brand name
<a href=http://veucialis.com/>cheapest cialis</a> ’

56 Vecunsawl Vecunsawl | E-mail | Web | 22. ledna 2018 v 13:28 | Reagovat

az laws payday loans
<a href="https://paydayloans-online.us.org/">payday loans near me</a>
best payday loan online
<a href=https://paydayloans-online.us.org/>payday day loans</a>

57 Mbedtfreern Mbedtfreern | E-mail | Web | 26. ledna 2018 v 8:32 | Reagovat

taking viagra
<a href="http://genericonlineviaqra.com/">viagra price</a>
best place to buy viagra
<a href="http://genericonlineviaqra.com/">viagra sale</a> ok’

58 EcfvPsYday EcfvPsYday | E-mail | Web | 27. ledna 2018 v 21:51 | Reagovat

viagra brand buy http://viasergeneric.com/  OK’

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
DĚKUJI TI :
že si uděla/a čas na muj blog možná něco přečetl/a nebo skopíroval/a (doufám že se szdrojem nebo s ikonkou
DĚKUJU SB :
děkuji že vás mám ♥